برنامه نویسی چیست

کد نویسی

طی سه دهه ی اخیر عبارت برنامه نویسی زیاد به گوشمان خورده است. بسیاری از دانشجویان در پی آن هستند تا به خوبی به برنامه نویسی مسلط شده و بتوانند در شرکت های بزرگی مثل گوگل، فیسبوک، میکروسافت، اپل و وات نات شغل رویایی خود را بیابند.
برنامه نویسی چیست؟ در ادامه همراه ما شوید تا معنی و مفهوم، اصطلاحات و کاربرد آن را به شما بگوئیم.
برنامه نویسی وسیله ای است که با دادن دستورالعمل هایی به رایانه، آن را به اجرای وظایف مختلف وادار می سازد. در واقع منظور از دستورالعمل دهی به رایانه آن است که با زبانی که مختص رایانه است لیستی از دستورالعمل هایی برای آن بنویسیم. با انواع مختلفی می توانیم دستورالعمل بنویسیم. نخست، جمع زدن دو عدد. دوم، رُند کردن یک عدد.
درست مثل انسان که قادر به درک چندین زبان انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه، فارسی است، رایانه نیز به همانند انسان به چند زبان تسلط دارد! رایانه ها دستورالعمل هایی را که به صورت یک قالب ساختگی خاص درک می کند، زبان برنامه نویسی می گوئیم.

 

عبارت دیگری که با آن مواجه ایم، عبارت اجرای وظایف متنوع است. وظایف همان طور که پیشتر به آن اشاره ای شد ممکن است یا به صورت جمع اعداد یا گرد کردن اعداد باشد یا آن که پیچیده تر باشد و از توالی چندین دستورالعمل تشکیل شده باشد. برای مثال در نظر بگیرید که:

1.احتساب ساده ی سود سرمایه، گذاشتن قواعد و قوانین، میزان و زمان هر یک

2.محاسبه ی بازگشت ارزش سهام در طول پنج سال اخیر

برای به دست آوردن هر دوی این نمونه ها باید محاسبات پیچیده و سختی را پشت سر بگذاریم. بدیهی است که با نوشتن دستورالعمل اضافه کردن عدد دو نمی توان این مسائل را حل کرد. در نتیجه، با برنامه نویسی که رایانه با آن می تواند وظیفه ای خاص را انجام دهد به حل آن مسائل پیچیده می شتابیم.

چرا باید به کد اهمیت بدهید؟

حتما برایتان سوال شده است که چرا کسی باید به دنبال رایانه برای جمع و گرد کردن اعداد باشد یا آن که بگوئید این اعداد و ارقام را یک بچه ی دوم ابتدایی هم می تواند حساب کند. برنامه نویسی چه کمکی می کند؟ مزایای پیشنهادی رایانه چیست؟ در جواب باید بگوئیم که:

رایانه ها بهای کمی دارند

اگر تحلیلگر سهام قرار باشد داده های هزار مورد سهام را کنترل کند و به راحتی بتواند معامله کند، آیا به سرعت می تواند تمام این امور را به تنهایی انجام دهد؟ تصور کنید اگر قرار بود بدون رایانه این کارها را انجام دهد چه بل بشوئی به راه می افتاد! این ادعاها بدون قصد و غرض است. مثلا فرض کنید در زمانی که تحلیلگر سهام به تنهایی دارد عملکرد سهام را محاسبه می کند، نرخ قیمت ها تغییر کند! راه چاره ی دیگری که وجود دارد آن است تا تحلیلگر بورس، دستیاری برای خود استخدام کند تا نوسانات و تغییرات را کنترل کند که مشخصا استخدام فرد دیگری مساوی است با بیشتر شدن مخارج. تازه این استخدام زمانی مقرون به صرفه است که دستیار آدم فرزی باشد و در محاسباتش کوچکترین اشتباهی نداشته باشد که منجر به ضرر دو برابر نشود. این شرایط را حالا با وجود یک دستگاه رایانه متصور شوید. رایانه ها می توانند اعداد و ارقام بزرگی را در مدتی واقعا کوتاه و بدون خطا و اشتباه پردازش کنند. هزار عدد سهام برای رایانه های قرن 21 واقعا عددی به شمار نمی آید!

رایانه تعطیلی ندارد

رایانه ها هفت روز هفته و بیست و چهار ساعته بدون خستگی می توانند پردازش کنند. اگر با وظایف نسبتا بزرگی درگیر هستید که به دقت فراوانی هم نیاز دارند، آن را بدون نگرانی می توانید به دوش رایانه ای با برنامه ی مخصوص بگذارید و راحت به خواب بروید.

زبان برنامه نویسی چیست؟

همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم، رایانه ها توانایی درک دستورالعمل هایی که با یک قالب ساختگی خاص نوشته شده را دارند که به آن زبان برنامه نویسی می گوئیم. زبان برنامه نویسی وسیله ای برای برنامه نویس است که وظایفی را برای رایانه بیان کند، تا رایانه آن را درک کند و همگام با آن فرایند ها را اجرا نماید. در ادامه برخی از معروف ترین زبان های برنامه نویسی را برایتان آورده ایم: پایتون، سی شارپ، سی پلاس پلاس، جاوا و….

سه دلیل برای یادگیری برنامه نویسی

موضوعات مختلفی درباره ی برنامه نویسی یاد گرفتیم، اما چه لزومی دارد تا برنامه نویسی بدانیم؟

آیا میدانید قوی ترین ارز دیجیتال دنیا یعنی بیت کوین با برنامه نویسی ساخته شده است؟

 برنامه نویسی جذاب است. با برنامه نویسی می توانید بازی های مورد علاقه ی خود را بسازید، بلاگ یا صفحه ی شخصی خود را داشته باشید، می توانید یک وبسایت نتورکی مثل فیسبوک داشته باشید، موتور جستجویی مثل گوگل بسازید یا آن که پلتفرم تجارت الکترونیکی مثل آمازون داشته باشید! به نظرتان با این همه کارایی برنامه نویسی جذاب نیست؟ فرض کنید بتوانید بازی رایانه ای بسازید و آن را در پلی استور قرار دهید که هزاران هزار بار مردم آن را دانلود کنند.

 

برنامه نویسی مهره و ستون اصلی شرکت های فناوری است. مهره و ستون اصلی شرکت هایی مثل گوگل، فیسبوک، میکروسافت، اپل، آمازون و بسیاری دیگر ابربرنامه ای رایانه ای هستند که برنامه نویسان حرفه ای با همکاری یکدیگر آن ها را نوشته اند. اگر هوش تجاری خوبی داشته باشید، و برنامه نویسی بدانید، شما هم می توانید تبدیل به بزرگ ترین شرکت فناوری بعدی در جهان شوید.

برنامه نویسی شغل پولسازی است. تقریبا می توان مدعی شد که تمامی برنامه نویسان در سراسر جهان دستمزد بسیار چشمگیری دارند. هر برنامه نویس سیلیکون ولی در سال میلیون ها دلار دستمزد می گیرد. همچنین تعداد کمی از شرکت ها نیز وجود دارند که سالانه حدود صد هزار دلار به برنامه نویس شرکتشان حقوق می پردازند.

نوشتن اولین برنامه

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از متدوال ترین زبان های برنامه نویسی است. به دوستانی که در ابتدای راه برنامه نویسی قرار دارند، توصیه می شود تا این زبان را یاد بگیرند. اگر پایتون را نصب کرده اید، طبق روشی که در ادامه گفته ایم، مراحل را طی کنید تا گام های اولیه استفاده از این زبان را در کنار هم بیاموزیم:

تکست ادیتوری که همیشه با آن کار می کنید را باز کنید.

سه خط زیر را کپی و در ادیتور پیست کنید:

a = 54

b = a ** 8

print b

حالا این سه خط را با عنوان my_first_program.py ذخیره کرده و بر اساس نوع سیستم عامل خود یکی از دو روش زیر را اجرا کنید:

سیستم عامل ویندوز: دستور پروموت را باز کنید و تایپ کنید my_first_program.py

سیستم عامل مک: ترمینال را باز کنید و تایپ کنید my_first_program.py

هنگامی که اینتر را می زنید، چه چیزی روی نمایشگر خود می بینید؟ بایستی بعد از زدن دکمه ی اینتر شکلی که در پایین برای شما آورده شده را خواهید دید:

 

72301961339136

این عدد چیست؟ این 548 است که رایانه ی شما در چشم بهم زدنی آن را محاسبه کرده است. انسانی معمولی نه تنها در لحظه نمی تواند جواب آن را محاسبه کند بلکه به دقایقی برای محاسبه ی دقیق آن نیاز خواهد داشت. قدرت رایانه را حس می کنید؟

تبریک عرض می نمائیم. شما اولین خطوط کد را به زبان برنامه نویسی پایتنون نوشتید.

 

a = 54

 در این جا به اِی ارزش عدد 54 را داده ایم.

 

b = a ** 8

در این قسمت، پارامتر بی را مساوی با اِی عدد مجهول، عدد مجهول، هشت در نظر گرفته ایم. از قبل می دانیم مقدار اِی 54 است. به عبارت دیگر، داریم: 54 عدد مجهول، عدد مجهول و هشت. اعداد مجهول چه اعدادی هستند؟ انجام عمل اعداد مجهول، یعنی قدرت برنامه نویسی و رایانه. اِی، اعداد مجهول، بی معادل اِی بی است.

print b

پس از محاسبه می خواهیم که نتایج روی نمایشگر نشان داده شوند. برای این کار از کلمه ی پرینت استفاده می کنیم تا نتایج روی صفحه نمایش داده شوند.

موضوعاتی که مطرح کردیم، تنها پایه ای برنامه نویسی بودند. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. برنامه نویسی رایانه، رشته ای وسیع است که مسیرهای کشف نشده ی بسیاری در خود دارد. همچنان به یادگیری و کشف در این رشته ادامه دهید. لطفا نظرات و سوالات را خود را برای ما ارسال کنید. برنامه نویسی بی انتهاست، هیچ سوالی احمقانه نیست.