وردپرس چیست

وردپرس پلتفرمی رایگان و اوپن سورس است که با آن می توانیم سایت طراحی کنیم. یک سیستم مدیریت محتوا است که با زبان برنامه نویسی پی اچ پی نوشته شده و پایگاه داده ی آن مای اس کیو ال است. وردپرس آسان ترین روش داشتن یک سایت است. امروزه بیشتر سایت ها با وردپرس طراحی می شوند.

با استفاده از  این پلتفرم  می توان برای مقاصد مختلف مثل یک بلاگ یا حتی فروشگاه اینترنتی سایت طراحی کرد. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای منعطف است. وردپرس با طراحی کاربردی مناسب هر نوع سایتی است.

وب سایت وردپرسی

تعریف وب سایت وردپرسی

بدیهی است سایت هایی که با وردپرس طراحی شده باشند، سایت وردپرسی نام دارند. دلیل فراگیری آن است که توانسته ارتباط میان بک اند و فرانت اند را حفظ کند. منظور از بک اند قسمتی از سایت است که غیرقابل رویت است و تغییرات به محض ورود کاربر اتفاق می افتد. فرات اند نیز همان صفحات یک سایت است.

سایت هایی که با وردپرس طراحی می شوند شامل: بلاگ ها، فروشگاه اینترنتی، سایت تجاری، عضویتی، نمونه کار، فروم، ایونت، آموزش مجازی.

تنظیمات وبلاگ وردپرسی

وبلاگ وردپرسی

. بلاگ به صفحه ای شخصی که نویسنده ی آن عکس، متون، افکار، نقطه نظرات و مانند آن را به اشتراک می گذارد اتلاق می گردد. هرگاه بلاگی را به طور رندوم باز کنید، معمولا آخرین مطلب درج شده اولین چیزی است که دیده می شود.

فروشگاه اینترنتی

همان طور که از نام آن مشخص است فضایی برای فروش محصولات و ارائه ی خدمات است. این سایت ها دارای درگاه پرداخت هستند. با دانلود و نصب فروشگاه اینترنتی وردپرسی به آسانی می توان فروشگاهی را راه اندازی کرد.

سایت تجاری

بسیاری از کسب و کارها با حضور در فضای مجازی منجر به رونق می شود. داشتن سایت بهترین گزینه برای شناساندن کسب و کار به مشتری ها است. با استفاده از سایت مشتری می تواند کسب و کار مربوطه را بدون صرف هزینه پیدا کند. سوالات خود را مطرح کند یا حتی منجر به روانه کردن قراردادهای جدید بشود.

سایت عضویتی

با عضویت در این دسته از سایت ها می توان از خدمات آن به شکل رایگان یا با پرداخت هزینه ای معقول به محتوای آن دسترسی داشت. مثل سایت کتابخانه ای، سایت دانلود برنامه های کامپیوتری و امثال آن. با دانلود و نصب چند پلاگین وردپرس می تواند چنین سایت هایی نیز طراحی کند.

سایت نمونه کار

 می توانید نمونه کارهایی که تاکنون انجام داده اید و لیست مهارت و فنون خود را به نمایش بگذارید.

سایت فروم

 جایی برای گردهم آیی اعضا و اشتراک گذاری سوالات و توصیه ها. با آن که دور از تصور است اما باید بگوئیم که بیشتر سایت هایی با این نوع از محتوا با وردپرس طراحی شده اند.

مزیت های طراحی سایت با وردپرس

سادگی

حتی اگر جز افرادی باشید که اطلاعات بسیار کمی در زمینه ی سایت دارند هم می توانید به راحتی سایت  خود را نصب و راه اندازی کنید.

ارزان

https://wordpress.orgبا دانلود از سایت https://wordpress.org به شکل رایگان می توانید قالب وردپرس را تهیه کنید. البته برای آن که کاربران و مشتری ها بتوانند از سایت شما استفاده کنند نیاز دارید، تا از یک وبسایت فروش هاست، دامنه ای برای سایت تان بخرید.

سازگاری

. با وردپرس می توانید هر نوع سایتی از بلاگ شخصی گرفته تا مجله و روزنامه بدون محدودیت راه اندازی کنید.

اوپن سورس

وردپرس نرم افزاری اوپن سورس است که تحت لیسانس جی ان یو ارائه شده است. داشتن مجوز جی ان یو یعنی این که این نرم افزار تحت مالکیت شرکتی یا فرد خاصی نیست. این نرم افزار را مجموعه ای گسترده از متخصصان و توسعه دهندگان نرم افزارها گردآوری کرده اند. اوپن سورس یعنی این که بتوان هر نرم افزاری را بنا به صلاح دید متخصص تغییر داد یا اصلاح کرد.

بدون کدنویسی

. با وردپرس نیازی به کدنویسی برای طراحی سایت نیست.  با بسیاری از زبان های برنامه نویسی نوشته شده است اما شما برای استفاده از آن نیازی به نوشتن کد ندارید.

دارای پلاگین های مختلف

پلاگین های وردپرس

با نصب پلاگین های مختلف می توانید امکانات بیشتری به سایت اضافه کنید. مثلا می توانید با نصب پلاگین نسخه ی پشتیبان گیری داشته باشید یا آن که فرم و لیستی از مخاطبان داشته باشید. بعضی از این پلاگین ها رایگان بوده ولی برخی دارای هزینه ای است که با دانلود و نصب هر یک می توانید ویژگی جدیدی به سایت خود بیافزایید.

تم ها و قالب های شخصی سازی

قالب های وردپرس

. با تم های وردپرس می توانید سایت را به شکل مورد نظرتان طراحی کنید. با یک کلیک می توانید کل ظاهر سایت را تغییر بدهید.

امنیت وردپرس

هیچ پلتفرمی به طور صد در صد امنیت را تضمین نمی کند. اما وردپرس این امنیت را با تلاش تیم توسعه دهنده ی خود برای شما تامین می کند. بیشتر خطاهای امنیتی که در آن وجود دارد به دلیل کاربری است تا این که خود نرم افزار به این مشکل شده باشد.

گردهم آیی کاربران و توسعه دهندگان

درست مثل وقتی که محصولی خریداری می کنید و در شبکه های اجتماعی آن عضو می شوید، وردپرس نیز این امکان را دارد تا افرادی را که دارای وجه مشترک یعنی استفاده از آن را ارند دارند را دور هم جمع کند.

با این ترفند ارتباط خوبی میان کاربران و توسعه دهندگان شکل می گیرد و روز به روز می توانیم شاهد بهتر شدن نرم افزار وردپرس باشیم.

نویسنده : سمانه ذرخورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *